Ridicându-se la provocare

GFG Alliance, durabilitate - 28 aprilie 2020

Dintr-o privire

0 min citit

  • Echipele noastre au lucrat într-un mod de colaborare în întreaga lume pentru a pune în aplicare practici pentru a asigura sănătatea și siguranța lucrătorilor noștri, a clienților, a furnizorilor și a comunităților locale.
  • Măsurile de distanțare socială, verificarea temperaturii și accentul pus pe igienă stau la baza abordării noastre.
  • Lucrăm în cooperare cu recomandările guvernului și autorităților sanitare din țările în care operăm.

Reziliența și adaptabilitatea au stat la baza modului în care GFG Alliance a răspuns la pandemia de coronavirus.

De când situația COVID-19 a luat loc și s-a răspândit rapid în întreaga lume, afacerile noastre globale au ajustat și încorporat schimbări aliniate la recomandările globale și relevante de sănătate publică la nivel național pentru a asigura siguranța oamenilor, clienților și comunităților în care operăm.

De la idei noi de verificare a temperaturii la măsuri de distanțare socială, inițiative de transport și muncă de la aranjamentele interne, întreprinderile noastre au ridicat la înălțimea provocării de a implementa schimbări și de a asigura, acolo unde este posibil, că rămânem operaționali și deschiși pentru afaceri.

GFG Global Head of Safety Fran Nores a lăudat activitatea echipelor noastre să se adapteze și să se adapteze în acest timp fără precedent.

"Modul de colaborare în care oamenii noștri s-au adunat pentru a găsi rapid soluții și a pune în aplicare practici care respectă diferitele cerințe de sănătate din țările în care operăm trebuie aplaudat", spune el.

"Vreau să mulțumesc tuturor echipelor noastre care sprijină grupul din întreaga lume și celor din cadrul afacerilor noastre pentru modul în care au lucrat împreună, neobosit, pentru a asigura oamenii noștri, clienții și comunitatea - familia noastră extinsă GFG - rămâne în siguranță în acest timp."

Măsuri de distanțare socială

Aplicarea principiilor de distanțare socială la un site operațional nu este simplă, dar echipele noastre din Belgia până în Australia au găsit modalități noi de adaptare.

Utilizarea benzii cu rază mare de vizibilitate pentru a marca spațiile de lucru, ajută la furnizarea semnalului vizual și memento-ului necesar tuturor angajaților cu privire la necesitatea de a menține protocoalele de distanțare socială.

Galeria de imagini de mai jos prezintă exemple de la Liege-Dudelange și Sydney de modul în care aceste măsuri au fost puse în aplicare în camere de control și stand up zone de întâlnire. De asemenea, este inclusă o fotografie de la LIBERTY Steel UK – echipa a instalat partiții în camerele de control pentru a oferi protecție suplimentară.

Semnalizare a crescut în afara de site-uri, camere de control și de întâlnire, amintind toate cerințele în acest timp sunt importante și utile, ca exemple de semnalizare din Australia și SUA ilustrează.

În timp ce la nivel global oamenii noștri se adaptează la noi, non-moduri de contact de salut reciproc, ar fi lucrătorii de la Ostrava în Republica Cehă, oferindu-se reciproc thumbs-up.

O altă practică utilă a fost adoptarea de schimburi divizate cu echipele A și B la locurile noastre de muncă. Pe lângă reducerea sau reducerea la minimum a perioadelor de suprapunere a schimburilor, acest lucru contribuie la reducerea la minimum a riscului de transmitere și la oprirea răspândirii COVID-19.

Verificări ale temperaturii

Unul dintre indicatorii de martor de COVID-19, este de a avea o temperatură a corpului de 37,5 grade Celsius (de 99,5 grade Fahrenheit) sau mai mare.

Echipele noastre din întreaga lume au folosit termometre termice pentru a verifica temperatura angajaților și, acolo unde este cazul, clienții și furnizorii care sosesc la fața locului.

Echipa Acacia Ridge din Brisbane a experimentat cu o unitate de auto-testare, de verificare independentă a temperaturii pentru a reduce și mai mult riscul de transmitere.

La combinatul nostru siderurgic din Galați, o termocameră la intrarea principală scanează temperatura corpului atât a angajaților, cât și a vizitatorilor.

Igiena este importantă

Creșterea igienei este o scândură cheie în a ajuta la oprirea răspândirii coronavirusului.

Curățarea profundă pe șantierele și birourile din afacerile noastre este în vigoare, cu o frecvență crescută. Galeria noastră de imagini are o imagine care arată dezinfecția care are loc în spațiile comune de la Galați.

Întreprinderile au implementat, de asemenea, memento-uri pentru toți lucrătorii cu privire la importanța menținerii bunelor practici de igienă în acest moment, evidențiate în aceste semne utilizate de LIBERTY Steel Marea Britanie.

Acestea subliniază importanța tehnicii corecte de spălare a mâinilor, precum și alte măsuri de igienă, inclusiv utilizarea țesuturilor pentru a acoperi strănut sau tuse, sau utilizarea cotului, dacă nu aveți un țesut la îndemână.

Fran Nores declară că ar putea fi necesare noi recomandări și măsuri, pe măsură ce situația evoluează.

"Fiecare țară are propria călătorie unică și răspunde la COVID-19 cu măsuri care sunt relevante pentru ei, astfel încât echipa noastră va continua să monitorizeze ceea ce se întâmplă la nivel global și să facă modificări și să ofere actualizări la sfaturi de siguranță care pot fi necesare în cadrul afacerilor noastre", spune el.

"Vreau să mulțumesc tuturor echipelor noastre care sprijină grupul din întreaga lume și celor din cadrul afacerilor noastre pentru modul în care au lucrat împreună, neobosit, pentru a asigura oamenii noștri, clienții și comunitatea - familia noastră extinsă GFG - rămâne în siguranță în acest timp."

Cele mai recente povestiri ale noastre

Vezi toate poveștile